Merhaba sevgili danışanlarım, öncelikle kurucusu olduğum Özdeşim Psikolojik Danışmanlık Merkezinde sizler ile buluşacağımız ve sizlere faydalı olabileceğimi düşündüğüm  için oldukça mutluyum. Özdeşim psikolojik danışmanlık merkezinde önceliğimiz sizlerin sağlığı ve mutluluğudur. Bunun ilk adımı ise psikoloğunuzu iyi tanımanızdır. Ben Uzman Klinik Psikolog H. Beste Polat Varlı, Ufuk Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olup, Esenyurt üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptım. Yüksek lisansımı kaygı düzeylerinin depresyon üzerine etkisinin incelenmesi konulu bitirme projesi ile tamamladım. Öğrenim hayatım boyunca devlet hastanesi, kreş ve özel eğitim merkezinde stajlarımı uygulamalı olarak tamamladım. Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini süpervizyon çalışması ile bitirdim. Hürol Fışıloğlu’nun verdiği Aile ve Evlilik terapisi eğitimini yine süpervizyon aşaması ile 3 düzeyde tamamladım. Oyun Terapisi eğitimini Süpervizyon Uygulaması ile sonlandırdım. Uyguladığım  testler  içerisinde (çocuklar ve yetişkinler için) MMPI(yetişkinler için kişilik testi), Nöropsikolojik Test Bataryası (Nörometrika Ar-Ge Birimi Prof. Dr. Sirel Karakaş ‘’Stroop Testi TBAG Formu, İşaretleme Testi ve Görsel işitsel Sayı Dizileri Testi  B Formu’’uygulama ve puanlama sertifikası, Nörometrika Ar-Ge Birimi Prof. Dr. Sirel Karakaş’’Wisconsin Kart EşlemeTesti, Raven Standart Progresif Matrisler Testi ve Çizgi Yönünü Belirleme Testi ’’uygulama ve puanlama sertifikası Nörometrika Ar-Ge Birimi Prof. Dr. Sirel  Karakaş ‘’Sayı Dizisi Öğrenme Testi ve Işitsel Sözel Öğrenme Testi ‘’ uygulama ve puanlama sertifikası), çocuk değerlendirme testleri (Ankara Gelişim Tarama Envanteri,d2 dikkat testi,  frostig görsel algı testi, frankfurter dikkat testi, kelime söyleyiş testi, catell 2a 3a zeka testi, gessel gelişim figürleri testi, good enoughh harris bir insan çiz testi, peabody resim kelime testi, metropolitan okul olgunluğu testi, Benton görsel bellek testi, porteus labirentleri testi,bender gestalt görsel motor algılama testi) ve projektif testler CAT(çocuk algı testi), TAT(Tematik algı testi), FAT(aile tutum testi) bulunmaktadır.

Mezuniyetimden itibaren çocuklara ve yetişkinlere danışmanlık yapmaktayım.

Meslek hayatıma Ankara da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde psikolog ünvanıyla başladım. Görevim boyunca özel eğitim gereksinimi olan çocukların değerlendirmesinde, eğitimlerinde, aile yönlendirmelerinde, davranış problemlerinin çözümünde ve psikolojik destek gereksinimlerini karşılamada etkin rol oynadım. Daha sonra bir kolejde uzman klinik psikolog olarak çalışmaya başladım. Farklı eğitim kurumlarında da çocuklarla ve yetişkinlerle çalışan personellere ve ailelere yönelik seminerler verdim. Bunun yanında çocuklar için dikkati ve konsantrasyonu artırmak, motivasyonu artırmak, ödev yapma becerilerini artırmak, sınav kaygısını azaltmak, duygularını düzenleyebilmek ve özdenetim sağlayabilmek için çalışmalar yaptım. Bunlarla eş zamanlı olarak bir psikiyatri kliniğinde çocuk ve yetişkinlere danışmanlık verdim.

yetişkinlerle çalıştığım süre boyunca aile ve çift terapisi, boşanma, aile içi iletişim sorunlarını çözme, iletişim kurma, depresyon, panik atak, anksiyete, stres, özgüven eksikliği, obsesif kompulsif bozukluk, özgül fobi, anksiyete bozukluğu, agorafobi, klostrofobi, yükseklik korkusu ve daha birçok çeşitli psikopatolojik vakalar ile çalışmalar yürüttüm.

Şuanda kurucu klinik psikoloğu olduğum Özdeşim Psikolojik Danışmanlık Merkezinde danışanlarımı görüp, aynı zamanda psikolojik eğitimlerde vermekteyim. Özel ilgi alanları olarak spora ve yogaya her zaman çok istekli olmuşumdur. Zaman içerisinde yoga eğitmenlik kursunu tamamladım. Boş zamanlarımın çoğunu mesleki kaynakları okuyup araştırarak makaleler yazarak değerlendiririm.

Bu yola  insanların davranışlarının nedenlerine olan merakım ile çıkmışımdır. Öğrendikçe bu isteğim meslek aşkına dönüşmüştür. Çalışma hayatım boyunca kişinin haklarına, özel hayatına ve etik değerlere saygı duyup koşulsuz olumlu kabul ilkesini benimsedim.

‘Psikoloğa neden  gitmeliyim?’ Diyenlere cevaben psikoterapi bir süreçtir. Danışanın hayatına en uygun çalışma yöntemi, yani sorunlarının çözümü kişinin kendisi ile birlikte bulunur ve iyilik hali sağlanır.

Uzm.Psk.Beste Polat VARLI